Domates Çorbası Kaç Kalori?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Domates Çorbası Kaç Kalori?

Domates Çorbası Kaç Kalori, Domates çorbası Türk mutfağının vazgeçilmez çorbalarının ilk sıralarında gelir. Her evin mutfağında rastlamak mümkündür. Taze domates veya domates salçası kullanılarak yapılan bir çorbadır. İçerisine tercihe göre süt ya da krema kullanıldığı da olmuştur. Çorbalar genel olarak kış aylarında tercih edilse de domates çorbası yaz aylarında daha sık tüketilebilir. Bunun en önemli nedeni domatesin yaz sebzesi olmasından kaynaklanır. Domatesin sağlığa oldukça faydası bulunur. Vitamin, mineral ve kalsiyum açısından oldukça zengindir. Diğer çorba çeşitleri ile kıyaslandığında sade olarak hazırlanmış domates çorbasının kalori değeri oldukça düşüktür. Domates diyet yapanlarına önerilen bir sebzedir. Çünkü İçinde bulundurduğu antioksidan ve kırmızı rengini verici likopen maddesinin yağları eritme özelliği vardır. O nedenle diyet yapanların tüketebileceği çorbalar arasında yer alır. Çorbanın kalori değeri hesaplanırken çorbanın içeriğinin iyece araştırılması gerekir. Kullanılan yağ kalori miktarını birebir etkiler. Eğer ki çorbanın daha az kalorili olmasını istiyorsanız tereyağı yerine sıvı yağ kullanılması gerekir. Genelde üzerine kaşar peyniri serpilerek sunumu yapılır. Bu da çorbanın kalori değerinin artmasına yol açar. Domates çorbasına her yörede rastlamak mümkündür. İster terbiyeli, kremalı, salçalı, şehriyeli ya da sade olarak hazırlanabilir. Akşam yemeklerinde ana yemek öncesi başlangıç olarak sunulabilir. Ayrıca domates, içinde bulunan lifler sayesinde açlık hissini ortadan kaldırır. O nedenle tek başına bir öğün olarak da tüketilebilir.

Domates Çorbası Kaç Kalori, Besin Değerleri Nelerdir?

1 porsiyon domates çorbası yaklaşık olarak 150-200 gram arası değişmektedir ve 100 gram domates çorbası yaklaşık olarak 35 kaloridir. Ancak çerisine konulan ilave malzemeler domates çorbasının kalori miktarının değişmesinde oldukça etkendir. Örneğin aynı gramajdaki bulgurlu domates çorbası 51 kalori iken kremalı domates çorbası 68 kaloridir. Ayrıca 100 gram domates çorbasının besin değerleri şöyledir.
  • 90.00 gram Su,
  • 0.93 gram Protein,
  • 7.17 gram Karbonhidrat,
  • 3.90 gram Şeker,
  • 29.00 mg Kalsiyum,
  • 2.21 mg Kolesterol,
  • 0.18 mg Demir,
  • 11.00 mg Magnezyum, 34.00 mg Fosfor, 112.00 mg Potasyum, 365.00 mg Sodyum, 0.16 mg Çinko, 0.04 mg Bakır, 2.00 mg C vitamini, 0.06 mg B6 vitamini, 0.22 mg E vitamini, 52.00 mg A vitamini, 0.11 mg Tiamin ve 7.80 mg Kolin'dir.

Domates Çorbası Kaç Kalori? Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni